Kontakt / Presse

info@digitalsikkerhed.dk

Rådet for Digital Sikkerhed
Vester Farimagsgade 37B, 1. th.
1606 København V

Rådet har desværre ikke kapacitet til at rådgive borgere omkring enkeltsager. Ved mistanke om it-kriminalitet, anbefaler vi at kontakte politiet, evt. via deres hjemmeside: www.politi.dk/da/borgerservice/anmeldelser/

Henning Mortensen, Formand

Mobil: 53 36 02 23
Mail: henning.mortensen@digitalsikkerhed.dk

  • Generelle henvendelser om rådet
  • Persondata
  • Databeskyttelsesloven
  • Privacy by design

Anna Bay Damholt, Sekretariatschef

Mobil: 20 41 46 85
Mail: anna.damholt@digitalsikkerhed.dk

  • Generelle henvendelser om rådet

Emma Thomsen, Sekretariat

Mobil: 20 76 48 80
Mail: emma.thomsen@digitalsikkerhed.dk

  • Administrative og generelle henvendelser

Ole Kjeldsen, Bestyrelsesmedlem

Mobil: 40 90 41 48
Mail: ole.kjeldsen@digitalsikkerhed.dk

  • Cloud
  • MedTech / Sunhedsdata
  • Industri 4.0
  • Digital dannelse

Shehzad Ahmad, Bestyrelsesmedlem

Mobil: 20 93 88 22
Mail: shehzad.ahmad@digitalsikkerhed.dk

  • Borgersikkerhed
  • Sikkerhed i finanssektoren

Henrik Larsen, Bestyrelsesmedlem

Mobil: 93 51 11 00
Mail: henrik.larsen@digitalsikkerhed.dk

  • Borgersikkerhed
  • Forskning
  • Offentlig digitalisering

Kim B Larsen, Bestyrelsesmedlem

Mobil: 52 26 27 41
Mail: kim.larsen@digitalsikkerhed.dk

  • Cybertrusler og IT kriminalitet

Anette Høyrup, Næstformand

Mobil: 27 15 74 32
Mail: anette.hoyrup@digitalsikkerhed.dk

  • Forbrugerbeskyttelse
  • Sociale medier

Michael Brunn, Kasserer

regnskab@digitalsikkerhed.dk